döküm soba

SDS SOBANIZIN KURULUMU

Genel kural olarak sobanızı tutuşabilen malzemelerin önüne koyacaksanız; arkasından 40 cm, önünden 90cm yanlardan 60'şar cm.den daha fazla yakınlaştırmamalısınız. Tutuşmayan malzemelerin önüne kurulacak sobalarda ise; herhangi bir kural bulunmamasına rağmen ısının düzgün şekilde dağılmasını temin etmek ve kolay temizlik yapabilmek amacıyla arkasından en az 10cm mesafe bırakılması önerilir. Bu arada, tuğla gibi yanmaz malzemelerden inşa edilmiş duvarlarin üzerine kaplanmış duvar kağıdı tutuşabilen malzeme olarak kabul edilmemektedir.

BACA BAĞLANTISI

SDS sobanızı, bağlantı noktalarının arasında en az 25cm mesafe olmak kaydıyla katı yakıt yakan başka bir ısıtıcının bağlı olduğu bacaya bağlayabilirsiniz. Bacanızın genişliği en az; 175cm ² yada 15cm çapinda olmalıdır.Iyi çeken bir baca iyi ısıtan bir soba için en önemli faktördür; sobanın motoru gibi görev yapar. Iyi bir çekise sahip değilse sobanızdan beklediğiniz randımanı elde edemezsiniz. 

İYİ BİR BACA ÇEKİŞİ SAĞLAMAK İÇİN 

Baca çekisi, dışarıdaki soğuk hava ile bacanin içersindeki sıcak hava arasındaki ısı farkından dogar.Buna göre iyi bir baca çekişi şu durumlarda elde edilir: 
• Baca içi ile dıs ortamın ısısı arasındaki sıcaklık farki büyük olduğu zaman. (Yani havanın soğuk olduğu günlerde bacanız daha iyi çeker.) 
• Havanın açık olduğu günlerde, 
• Bacanız yeterli yükseklikte inşa edilmiş olduğunda. ( Sobanızın üzeri ile baca çikisi arasındaki mesafe 4 metreden az ve 5-6 metreden fazla olmamalıdır. 5-6 Metreden fazla olması durumunda bacanızda fan olması gerekebilir.)
Kötü baca çekişine sebep asağıdakiler olabilir: 
• Baca içi ile dış ortamın ısısı arasındaki sıcaklık farkı az olduğu zaman. ( Yani havanın sıcak olduğu günlerde bacanızın çekişi daha kötüdür. Yada izolasyonu gerektiği gibi yapılmamış bacalar soğuk havalarda bile kötü bir çekişe sebep olurlar.)

Havanın hiç rüzgarsız olduğu günler.

Çatıdaki bacanızın yeterli yükseklikte olmayıp, çevredeki diğer evlerin çatıları yada ağaçlarla çevrelenmiş bulunması halinde. 
Bacanızda çatlaklar bulunup, bunların bacanın içine gereksiz hava girişine sebep olması halinde. 
Pik Dökümün avantajları

SDS yanmanın gerçeklestiği bütün bölümlerde pik döküm kullanır.Pik döküm , diğer malzemelerle karşılaştırıldığında aşağıdaki avantajlara sahiptir: 
• Kullanim süresince şeklini kaybetmez. Örneğin sobanızın kapağı yıllar boyu daima sıkıca kapanacaktır.
• Yanmaz bir malzemedir. 
• Isıyı uzun süre içinde tuttuğu ve çevresine eşit ve etkili şekilde yaydığından soba için doğadaki en ideal malzemedir. Örnegin sobanızı bütün gece yanık tutmak isterseniz döküm demir en uygun malzemedir.


ISINMA MASRAFLARINI AZALTMAK İÇİN

Odun yakarak ısınmak en ekonomik ısınma şeklidir. Diğer fuel-oil ile çalışan merkezi ısıtma sistemleri ile karşılaştırıldığında % 50 daha kazançlıdır. Aynı zamanda elektrik ve gaz kullanımından da çok daha ucuzdur.

SICAK BİR PARÇA MOBİLYA

SDS sobanız sadece eviniz için bir ısı kaynağı olmayıp, aynı zamanda son derece şık ve fonksiyonel bir mobilyadir. Içinde yaşattığı alevler ile size keyifle ısınabileceğiniz bir ortam yaratır.

 

logo